Narcos İzlenir Mi? Pablo Escobar Hakkında Daha Önce Duymadığınız 10 Bilgi

Narcos İzlenir Mi? Pablo Escobar Hakkında Daha Önce Duymadığınız 10 Bilgi

Narcos İzlenir Mi?

Narcos dizisi, uzun soluklu bir dizidir. Pablo Escobar filmlerini bile geride bırakmıştır. Senaryosu ve konusu gerçek hayattan esinlenmiş bir hikâyedir. 2015 yılında ilk bölümü yayınlanmış, IMDb’den 8,9 puan alarak kaliteli bir yapım olduğunu kanıtlamıştır.

Narcos’un Konusu

Dizinin ana karakteri, Pablo Emilio Escobar Gaviria; 1949 senesinde Kolombiya’nın Rionegro şehrindeki fakir bir semtte dünyaya gelmiştir.

Çiftçi bir babası ve ilkokul öğretmeni bir annesi vardır. 6 kardeşin arasından en hırslı ve çalışkanıdır. Fakat çalışmanın fakirliğe çözüm olmayacağını düşünerek suç dünyasına dahil olmuştur.

Önce mezar taşlarını çalıp turistlere sattı. Sonrasında ise arabalar ve karaborsa ürünlerle suç dünyasındaki yoluna devam etti. 1970’li yıllarda ise uyuşturucu olayına giriş yapmış ve çeşitli lakaplarla anılmaya başlanmıştı. Don Pablo, El Doctor (Doktor), El Magico (Sihirbaz) ve El Patron unvanlarıyla tanınır hale gelmişti.

Günde ortalama yarım milyon dolar kazanıyor ve bu paraları tutması için kullanılan lastiklere ise haftada 2500 dolar harcıyordu. Forbes dergisi tarafından dünyanın en zengin 7 insanı arasında olduğu belirtilmişti. Ayrıca kazandığı paraların bir miktarını da mahallesine okul, hastane ve çeşitli kamu alanları yaptırmak için kullanıyordu. Bundan dolayı Kolombiya’nın fakir kesimlerinde Robin Hood olarak çağırılıyordu.

Escobar Hakkında 10 Gerçek

  1. Puerto Triunfo’daki evine; içinde su aygırı, zürafa, fil ve diğer hayvanları barındıran özel bir hayvanat bahçesi inşa etti.
  2. Escobar, çeşitli meslek gruplarında yaklaşık 4000 kişiyi öldürmekle sorumlu.
  3. Escobar ailesi saklanırken, Pablo’nun kızı hastalanır. Onu sıcak tutmak için Pablo, 2 milyon dolar parayı yakar.
  4. Pablo Escobar, parasını taşıması için bir jet aldı.
  5. Suçlu iadesi ile ilgili kanun değişikliği yapılmasını önlemek için Escobar Kolombiya’nın borçlarını ödemeyi kabul etti.
  6. Escobar’ın en çok kazandığı miktar tahmini olarak 30 milyar dolar.
  7. Escobar’ın kazancının yaklaşık yüzde onluk kısmı fareler yüzünden yolda bozuluyordu.
  8. Escobar’ın lüks hapishanesi, ‘La Catedral’ olarak bilinir.
  9. 1980’de Escobar, Amerika’ya giden kokainin %80’den sorumluydu.
  10. Pablo Escobar 44 yaşında vurularak öldürüldü.

 

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir