En İyi 5 Jean-Claude Van Damme Filmi

En İyi 5 Jean-Claude Van Damme Filmi

En İyi 5 Jean-Claude Van Damme Filmi

Dövüş sporlarına başladığında henüz 10 yaşında olan Van Damme, babasının kendisini Shotokan karete okuluna kaydettirerek Shotokan karete ve kickboks dövüş stillerini öğrenmiştir. 16 yaşında bale kursuna başlayan Van Damme, 5 yıl boyunca bale yapmıştır. Baleyi, bir sanat olarak görmesinin yanında en zor sporlardan biri olarak görmektedir. Van Damme göre bale egzersizi yapabilen herkes başka spor egzersizini de yapabilecektir.

Jean-Claude Van Damme Kimdir?

18 ve 19 yaşlarında Avrupa orta sıklet şampiyonu olan Van Damme, kendisini zayıf ve sıska bulduğu için vücut geliştirme idmanlarına başlamıştır. 1982 yılında en yakın arkadaşı ile birlikte film yıldızı olmak için Amerika’ya gitti. Ancak aradığını bulamayan Van Damme Hong Kong’ şansını dener ve yine başarılı olamamıştır.

1988 yılında Hollywood’a giderek Cannon Film’in sahiplerinden Menahem Golan’ı etkilemek için başının üstüne bir tekme atar, bundan etkilenen Golan, Van Damme’ı dünyaca ünlü yıldız haline getirecek film olan Bloodsport film projesini başlatmıştır. Bu noktadan sonra sürekli kariyeri yükselen bir trend içine girmiştir. En güzel 5 Jean Claude Van Damme filmi olarak Kan sporu, zor hedef, aslan yürek, evrenin askerleri ve özgürlük savaşçısı gelmektedir.

En İyi Van Damme Filmleri

En iyi 5 Jean Claude Van Damme filmi sıralamasında birinci sırada kan sporu gelmektedir. Kan sporu, Van Damme’ın dünyaca ünlü bir aktör olmasında önemli rol oynamıştır. Filmden nunjitsu ustası olan Frank Dux, ölmekte olan ustasını onurlandırmak için 5 yılda bir yapılan ve kumite adı verilen dövüş sanatları yarışmasına katılmaya karar vermiştir.

Zor hedef, denizci Chance’in Natasha Binder’i serserilerin elinden kurtarmasıyla başlamaktadır. Chance ile kayıp babasını arayan Natasha’nın babasını aramak için yaptıkları işbirliğini ve başlarından geçen olayları konu edinmektedir.

Aslan yürek, paralı asker olan Lyon Gaultier’in dövülen ve ağır yaralı olduğunu öğrendiği kardeşinin intikamını almak için başından geçen maceraları konu edinmektedir.

Özgürlük savaşçısı, Jean Claude Van Damme’in hem yazıp yönettiği hem de başrolde oynadığı dövüş filmlerinden birisidir. Film, New York’lu Christopher Dubois’in Sokak serseriliğinden dövüş ustalığına giden yolda yaşadığı macerayı konu edinmektedir.

Evrenin askerleri, Amerika’nın çok etkili yeni swat ekibi unisols ekinbiden olan Luc ve Scott, ekibin en gözdeleri arasında gösterilmektedir. Gazeteci Veronica’nın kameramanını öldüren Luc, peşine düşen Scott ve ekibin ardından yatan gerçeği araştıran Veronica’nın maceraları anlatılmaktadır.

Eğer bu yazımızı beğendiyseniz En İyi Tom Cruise Filmleri yazımızı da incelemenizi şiddetle önermekteyiz.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir